Basında Biz
BASE 2021 SERGİSİ
DHA RÖPORTAJI

BİR ADIM VAR VAKFI İLE SANATA DOKUNAN KADINLARIN ESERLERİ BASE'DE

Türkiye'nin dört bir yanından yeni mezun genç sanatçı adaylarının eserlerini bir çatı altında sanatseverlerle buluşturan BASE bugün kapılarını açıyor. Spor, sanat, bilim ve teknoloji alanlarında yeteneği ve başarısı olan öğrencilere burs desteği sağlayan Bir Adım Var Vakfı da "kadın" temasını yansıtan eserleriyle sergide yer aldı.

BASE, bu yıl beşinci kez Türkiye'deki 32 farklı üniversiteden 100'e yakın yeni mezun sanatçı adayının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Yeni mezun sanatçı adaylarını profesyonel hayata geçişlerini destekleyen ve genç sanatçılara sektörde alan açan BASE'in bu yılki teması, "Rezonans" olarak belirlendi. Güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik ve tekstil bölümlerinden yeni mezun öğrencilerin çalışmalarını bir araya getiren sergi, İstanbul-Tophane'deki Tophane-i Amire'de 3 Ekim Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteklediği BASE, eş zamanlı olarak "base.ist" adresinden de çevrimiçi olarak ziyaret edilebilecek.

ALDIĞI BURS DESTEĞİ İLE İTALYA'DA RESİM EĞİTİMİ GÖRÜYOR

Sergide eseri yer alan Bir Adım Vakfı bursiyerlerinden Defne Hadiş (20), "İtalya'da bulunan Nuova Accademia di Belle Arti'de görsel sanatlar resim eğitimi alıyorum. Ağırlıklı olarak figüratif çalışmalar yapıyorum. Çalışmalarımda insanı anlatmak istedim. İnsanı çıplak ve en yalın haliyle ortaya koydum. Bugün ise Bir Adım Var Vakfını temsilen ortaya koyduğum eserleri "kadın" temalı sergide sanatseverler ile buluşturuyorum. Kadını atfedilen yüceltici ve aşağılayıcı bütün ithamlardan arındırarak olduğu gibi dolaysız biçimde resmetmek istedim. Sergimizi dolaşan kadınlar resimlerime baktıklarında kendilerinden bir parça bulabilirler. Bir yıldır Bir Adım Var Vakfının üyelerindenim. Sanat, spor ve bilimde faaliyet gösteren genç kadınlar eğitimlerine devam edebilmek için burada bursiyer olarak faaliyet gösteriyorlar. Bu sergi de görülmeye son derece değer bir sergi oldu. Burada herkesin umudu var." dedi.

Resime hobi olarak başlayan İstanbul Teknik Üniversiteri Jeoloji Mühendisliği öğrencisi Damla Akyüz, "Başarıya giden yolda Bir Adım Var Vakfı, maddi ve manevi olarak yanımda. Bundan dolayı hem gurur dolu hem mutluyum. Geleceğe dair umutlarımda bu vakıf kesinlikle bana destek oluyor. Sergimizin teması ise "kadın" ve ben de resmimde özgürlüğü vurgulamak istedim. Resme her bakan kendisinde bir parça bulsun istedim." diye konuştu.

BATMAN'DAN MİMAR SİNAN'A UZANAN RESİM HİKAYESİ

Batman Güzel Sanatlar Lisesinin ilk mezunlarından olan Ümran Aydın, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu bölümünde okuyor. Annesinin teşvikleri ve Bir Adım Var Vakfı bursu ile eğitim alan Aydın, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Annem beni resim yapmaya teşvik etti. Ben içime kapanık bir çocuktum ve duygularımı resim ile anlatıyordum. Sadece kendi çerçevem dahilinde yaşıyor ve kimse ile konuşmadan resimlerimi yapıyordum. Resimler benim arkadaşım oldu. Düşüncelerimi hep resimler ile yansıtırdım. Batman Güzel Sanatlar Lisesinin ilk mezunlarından oldum. İyi bir sanatçı olup istediğim yere gelebilmek için çok çalışacağım diye kendime söz verdim. Bu da olacak buna inanıyorum. Resimde başarılı olacağımıza inanmıyorlardı. Ben kendimi onlara inandırmak istiyordum. O yüzden yarışmalara katıldım. Türkiye'de birçok birincilik elde ettim. Bir kadın olarak neler başarabileceğimi görmek istedim."

"KADINLAR FARKINDALIKLARIYLA GÜZEL"

Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği öğrencilerinden Aleyna Güleryüz de vakfın ana teması olan kadını anlattığı eserleri hakkında, "Çalışmalarımda kadını işledim çünkü bizim temamız buydu. Vakfımızın ana teması da buydu. İki resimle sergide yer aldım birisinde başarıyı diğerinde de farkındalığı açıklamak istedim. Biz kadını her zaman bir kafese koymaya çalışıyoruz ve aynı formda olmasını istiyoruz. Ancak biz farklılıklarımız ile güzeliz. Eserimde de bir adımla birlikte kadının başarısı anlatmak istedim." ifadelerini kullandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık öğrencisi Gonca Gül Tok ise sergi hakkında şunları söyledi:

"Ziyaretçilerin bu sergiden keyif alacağını düşünüyorum. Hem bizim kurduğumuz tema açısından da heyecan verici bir sergi olacak. Böyle bir platformda yer almak inanılmaz gururlandırıcı. Sanat eserlerinde kadın temasına karar verdik. Toplumsal olarak sorunumuz belki de yaramız olan kadının toplumda görülmesi ve kadının her şekilde varlığının reddedilmesinin bir problem olduğunu düşünüyorum En yalın şekliyle kadının beden ve fikirlerinin özgürlüğünü yansıtmak istedim."

BİR ADIM VAR VAKFI HAKKINDA

Vakıf, hedefleri olan, motivasyonu yüksek, kendisine güvenen, cesur ve kararlı genç kadınları desteklemek için kuruldu. Fırsat eşitsizliği ve finansal kaynaklara erişemediği için sorun yaşayan kız öğrencilere temel eğitimlerini alırken ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için burs deteği sağlamayı, hayal kurmalarını teşvik etmeyi ve onları hayallerine yaklaştıracaj hedeflerini belirlemelerine yardımcı olmayı hedefleyen vakıf, spor, sanat, bilim ve teknoloji alanlarında yeteneği ve başarısı olan öğrencileri destekliyor. Bir Adım Var Vakfı, her yıl Eylül ayında e-bursum platformu üzerinden başvuruları kabul ediyor.

E-BURSUM RÖPORTAJI
2021-2022 BURS BAŞVURULARI

Bir Adım Var Vakfını ve ulaşmak istediği amaçları, hem biz hem de okuyucularımıza iletmek istediğiniz mesajları buradan aktarmak istiyoruz.

 

1- Dilerseniz öncelikle Bir Adım Var Vakfından bahsedelim. Vakfı bize biraz anlatır mısınız? Nasıl kuruldu?

"Bir Adım Var" Vakfı; hedefleri olan, motivasyonu yüksek, kendisine güvenen, cesur ve kararlı genç kadınları desteklemek için kurulmuş bir organizasyon.

Finansal kaynaklara erişemediği için sorun yaşayan kız öğrencilere temel eğitimlerini alırken ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için burs desteği sağlıyoruz, hayal kurmalarını teşvik ediyor ve onları hayallerine yaklaştıracak hedeflerini belirlemelerine yardımcı oluyoruz.

Spor, sanat, bilim ve teknoloji alanlarında yeteneği ve başarısı olan öğrencileri bu alanlarda desteklemeyi, ulusal ve uluslararası platformlarda yer alabilmeleri için teşvik etmeyi, meslek ve kariyer seçimlerinde onlara rehberlik etmeyi hedeflemekteyiz.

 

2- "Bir Adım Var" ismini çok seviyoruz, altında pek çok anlam da var gibi. İsmi nasıl koyduğunuzdan da kısaca baseder misiniz?

Biz bu yola çıkarken ülkemizde başarılı, cesur ve eşsiz yetenekleri olan genç kızları hayallerine kavuşturmayı, planladıkları kariyer yolculuğunda güçlü adımlar atmaları için destek olmayı kendimize misyon olarak belirledik. Bu nedenle hayal ettikleri başarılı geleceklerle aralarında "O Adım" olmak istedik. Genç kadınlara hayallerine gerçekten "Bir Adım" ötede olduklarını göstermek istiyoruz.

 

3- Bir Adım Var Vakfı bugüne kadar gençlerle neler yaptı, onları bugüne kadar nasıl destekledi?

2020 yılı başvuru süreçleri sonrasında 25 kız öğrencimiz programımıza dahil oldu ve yolculuğumuza başladık. Öğrencilerimiz arasında bu yıl satranç, boks, atletizm, bilek güreşi, rafting, dağ bisikleti, MuayThai, karate alanlarında milli takımda yer alan sporcularımız ve bunun yanında sanat ve bilim/teknoloji alanında çalışmaları olan ve başarıları ile pek çok kez adından söz ettirmiş kızlarımız bulunmakta. Temel eğitimlerinin yanında bursiyerlerimizle her ay kişisel gelişim eğitimleri, mesleki danışmanlık toplantıları, birebir ve takım bazında online çalışmalar, yabancı dil eğitimleri, staj programları gibi gelişmelerine yardımcı etkinlikler düzenledik.

 

4- Peki biraz da bursiyerlerden bahsedelim. Bu süreçte bursiyerleriniz nasıl yol kat ettiler? Bir Adım Var Vakfının etkisi nasıl oldu?

Bursiyerlerimiz; her biri eşsiz yeteneklere sahip zeki ve başarılı genç kadınlar. Hepsinin farklı hayat hikayeleri ve anlatmaya can attıkları gelecek planları var. Covid-19 pandemi sürecinde kısıtlı imkanlar nedeniyle online etkinliklerele sınırlı kalmış olsak da bu dönem birçok öğrencimizin başarılarına şahit olduk ve gelecekleri adına güzel adımlar attık. Özellikle sporcularımız bizi aldıkları derecelerle gururlandırırken ülkemizin ismini dünyada temsil ederek kariyerlerinde önemli adımlar attılar. Sanatsal yetenekleri olan bursiyerlerimizle online etkinlikler ve organizasyonlar planladık. Umarız ki Bir Adım Var Vakfı olarak bu başarılı genç kadınların uzun ve başarılarla dolu yolculuklarında "Bir Adım" olabilmişizdir.

 

5- Bu kadar güzel açıklamalardan sonra okuyucularımız bu sene programın ne zaman başlayacağını da merak ediyorlardır. Bu seneki burs tarihleriniz ne zaman?

Bir Adım Var Vakfı 2021-2022 dönemi burs başvuruları 15 Eylül 2021-15 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılabilecek. Bursiyerlerimize ve bursiyer adaylarımıza birlikte keyifli ve geliştirici etkinliklerde buluşacağımız güzel bir dönem diliyoruz.

 

6- Başvuru yaparken nelere dikkat etmeliler?

Burs imkanından yararlanmak isteyen bursiyer adaylarımız, tüm başvuru şartlarına uyduklarından emin olarak ve başvuru adımlarını eksiksiz tamamlayarak başvuru yapabilirler. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan ve www.biradimvar.com web sitemizden bizimle iletişime geçerek merak ettiklerini bize sorabilirler.

 

7- Değerlendirirken hangi kriterleri önemsiyorsunuz?

Ekonomik, sosyal ve diğer tüm eşitsizlik ve imkansızlıklardan dolayı hayallerine ulaşmakta zorlanan ve geleceğini yönelendiremeyan, sanat, spor, bilim ve teknoloji alanlarında başarısını kanıtlayabilern tüm üniversite öğrencisi genç kadınlar burs imkanından yararlanabilir.

 

8- Bir Adım Var Vakfının önümüzdeki senelerde farklı planları var mı? Programa eklenecek yenilikler gibi mesela...

Umarız Covid-19 pandemisinin etkileri azalır ve tamamen biter ve biz de bursiyerlerimizle daha çok etkinlikte buluşma fırsatı yakalarız. Bu dönemde de alanında uzman isimlerle kişisel gelişim eğitimler, kariyer planlama toplantıları, yabancı dil eğitimleri ve kültürel eğitimler, yeteneklerini sergileyecek organizasyonlar planlıyoruz ve kendilerinin dahil olduğu tüm aktivitelerde bursiyerlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

 

9- Yeni başvuracak adaylara ve bize söylemek istediğiniz ek bir şey var mı?

Ailemize katılacak adaylara ve geleceklerinde güzel fırsatlar yakalayacak tüm genç kadınlara her zaman cesur adımlar atmalarını, hayallerinden vazgeçmemelerini ve hayal ettikleri geleceğe sadece "Bir Adım" uzakta olduklarını söylemek istiyoruz. Bu yolda bize destek ve aracı olduğunuz için de size teşekkür ederiz.